Bay İnşaat Yönetim Kurulu Üyesi Erol Özmandıracı tarafından oluşturulan ve desteklenen 42 Maslak’a ayak bastığında farklı bir hava ile karşılaşıyor insan. Sanatın binanın temelinde, her şeyin kalbinde olduğunu hissediyor. Paralel süredir yürütülen Artful Living konsepti ise sanal ortamda yaratılan sanatsal ve kültürel bilgi ağı ile bu duruşa zemin hazırlıyor ve destek veriyor.

Bu bağlamda, içinde bulundukları projeler, değişik alanlarda verdikleri sponsorluklar, organize ettikleri sergiler, sanatsal, kültürel projeler ve sanatsal arşiv çalışmalarıyla kolektif bir bilinç oluşturma hedefleriyle ilgili olarak Erol Özmandıracı ile bir söyleşi gerçekleştirdik.

Kolektif Bir Bilinç Yaratmak

Sanata olan ilginiz ne zaman başladı? Sanatı insanların hayatlarında farklı bir yere taşıma misyonunu nasıl benimsediniz?

Sanat kelimesi aslında yaratıcılıktan çıkan bir söz Türkçe’de. Sanatın Türkiye’deki yaratıcılık algısı daha ziyade bir sanatçının yaptığı bir eserle özdeşleştirilse de, özünde desteklenmesi gereken bir yaratıcılık var. Bunu destekleyen bir dünyanın aksine, desteklemeyen bir ülkede büyüdük.

Ben çok genç yaşta eğitim için yurt dışına gittim. Estetik ile ilk defa İngiltere ve Amerika’da tanıştım. Bu ülkelerde sanat tarihi eğitimi ve programlar çok standart. İşin içine girince de Türkiye’de bu konudaki eksikliği fark ettim. Diğer taraftan küçük yaştan beri inşaata çok ilgim vardı. Proje resimleri ve çizimleri yapar, Türkiye’nin nasıl daha güzel olabileceğini düşünürdüm. Hatta bir pilot bölge olarak da Büyükada’yı belirlemiştim. 11-12 yaşında iken büyüyüp çok zengin olunca, buraya 1 milyon dolar harcamayı hedeflemiştim.

Sanat, yaratıcılık ve estetik ile ilgili eğitimsizlik bizim en büyük eksiğimiz. Bu insanların yaşamlarına ve davranışlarına da yansıyor. Bunun rahatsızlığını hep hissettim ve bununla ilgili hep bir misyonum olmuştur. 42 Maslak başlayana kadar, nasıl bir heyecan katarak sunabileceğimi, nasıl derleyip toplayıp bir fikir üzerine oturtacağımı tam bilemiyordum. Bir şeyi yapmak istiyorsanız, onun ebatı, boyutu, hacmi de ona uygun olmalı. Ben sanat dünyasında bir hareket, bir temsilcilik ile ilgili bir misyon sahibi olacaksam, yapacağım işin de boyutunun da o seviyede olması lazımdı. Bugüne kadar hem finansal imkânlarım hem işimin boyutu buna müsait değildi. Sonunda, bu proje ile beraber sanat dünyasına büyük bir giriş yapmış olduk.

Erol Özmandıracı ve Billur Tansel ©DenefHuvaj
Erol Özmandıracı ve Billur Tansel ©DenefHuvaj

Sanata nasıl bir destek veriyorsunuz?

Aslında benim desteklemek istediğim yaratıcılık, sadece sanat değil. Sanatsal gelişimin her alanındaki yaratıcılık değerlerinin ortaya çıkmasını sağlayacağına inanıyorum. Türkiye için böyle uzun vadeli bir beklentim var. Biz de kendi üzerimize düşeni yapalım mantığıyla yola çıktık. Tabii 42 Maslak bir proje, en azından burada bir sanat konsepti üzerinden gidelim dedik. Karma bir proje, içinde otel, ofis, AVM ve rezidans var ama bunu nasıl bir sanat ortamı ile bütünleştirebiliriz diye düşündük; bununla ilgili ciddi çalışmalar yapmaya başladık ve realize etmeye karar verdik.

Full article: http://www.artfulliving.com.tr/sanat/kolektif-bir-bilinc-yaratmak-i-3298