Josée ve Marc Gensollen Marsilya, Fransa’da yaşayan koleksiyoner bir çift. İkiside psikiatrist ve birlikte çalışıyorlar. Koleksiyonerlik tutkularını da 10 yıl evvel kendi yaşama alanlarında kurdukları ve seçtikleri sanatçılarla birlikte mekana özgü eser üreterek sergiledikleri ‘Fabrika’ adlı bir sergi mekanı kurarak farklı bir boyuta taşımışlar. Ziyaretçiler randevu ile sergileri gezebiliyorlar ve izleme şartları da oldukça sıra dışı, çift uzun çalışma saatleri bitiminde eve döndüklerinde misafirlerini bizzat karşılayıp alanı gezdiriyor. Yaklaşık on yıldır ICOM’un CIMAM bölümünde, kurucu sponsor olarak yer alan Gensollen’lar ile koleksiyonerlik serüvenleri ile ilgili bir sohbet gerçekleştirdik.

Marsilya’da Bir Sanat ‘Fabrika’sı

Sayın Josée ve Marc Gensollen, koleksiyonerlik serüveninizle ilgili sohbetimize başlamadan önce, bize kendinizden söz edebilir misiniz?

1969 senesinde eğitim yıllarımızın başında tanıştık.  Ikimiz de psikiyatristiz ve iki çocuğumuz var; büyük olan da bizim gibi psikiyatrist, küçük olan ise New-York’ta sinema prodüktörü.

Bize koleksiyon tutkunuzdan bahseder misiniz? Koleksiyon yapmaya nasıl başladınız ve bulunduğunuz noktayı nasıl tanımlıyorsunuz? 

Koleksiyon tutkumuz 1970 senesinde başladı ve zenginleşerek  günümüze kadar devam etti.  Yeni bir lisan eğitimi alan küçük çocuklar gibi başladık,  yavaş yavas kelimeler anlam kazandı ve cümleler kurduk. Sözdizimimize uygun olarak tasarlanan cümleler sanat, toplum, iletişim, veri aktarımı, tarih, humanizm fikirleri üzerinde yoğunlaşan anlatımları meydana getirdi.  Günümüzde içinde bulunduğumuz ve daha ziyade zenginlik ile haşır neşir olan bu maddiyatçı toplumu göz önünde bulundurarak, ilk başta alışılagelmiş klasik malzemeler ve daha sonra video gibi hareketli sanata başvurduktan sonra, yaklaşık 10 senedir daha ziyade performans sanatı ve ‘in situ’ sanata yöneldik.  Adeta zamanın atmosferine kafa tutmak istercesine, maddi değere dayandırılmayan sanatsal projeler ile ilgileniyoruz.

Full article: http://www.artfulliving.com.tr/sanat/marsilyada-bir-sanat-fabrikasi-i-3015